Wieluń

Jak poprawiono akustykę w sali lekcyjnej w Wieluniu?

Zespół Szkół nr 1 w Wieluniu dokonał ciekawej modernizacji i adaptacji akustycznej sali lekcyjnej. Placówka, będąca regionalnym liderem kształcenia wymagała innowacyjnego i profesjonalnego rozwiązania dla swoich uczniów.

Dźwięk rozumiany jako zjawisko fizyczne rozchodzi się po pomieszczeniu pod postacią rezonansu podstawowego oraz pochodnego. Chcąc dokładnie zrozumieć amplitudę rezonansu, należy połączyć ją z licznymi czynnikami, takimi jak szerokość, długość i wysokość pomieszczenia. Dlatego projektując i dobierając technologię budowlane, analizuje się możliwości akustyczne. RIGIPS, będący producentem materiałów budowlanych do suchej zabudowy od wielu lat specjalizuje się w akustyce pomieszczeń. W ofercie marki znajdziemy całe systemy akustyczne, oparte o płyty akustyczne. To produkty zabudowy wnętrz pomagające uzyskać rozwiązania, które poprawnie i komfortowo traktują dźwięk dochodzący z zewnątrz, jak i mający źródło wewnątrz budynku.

Ludzie potrafią budować od bardzo wielu wieków. Podziwiając bryłę, rozwiązania konstrukcyjne i pomieszczenia zabytkowych obiektów budowlanych, przekonamy się o olbrzymiej wiedzy nie żyjących od lat architektów i budowniczych. Często jednak budynki z wieloletnią historią zmieniają przeznaczenie i funkcje, a więc inne są też oczekiwania osób obecnie korzystających z ich pomieszczeń.

Tak też było z wieloletnim budynkiem Zespołu Szkół nr 1 w Wieluniu, w którym przeprowadzono prace z zakresu adaptacji akustycznej dla planowanej sali lekcyjnej. Szkoła jest regionalnym liderem kształcenia w obszarze ekonomicznym, architektonicznym, budowlano-geodezyjnym, logistycznym, oraz gastronomicznym i wymagała profesjonalnego rozwiązania dla następnego użytkowego pomieszczenia. Budynek edukacyjnej placówki powstał jeszcze przed II wojną światową, a współcześnie został zaadaptowany na potrzeby szkoły oraz warsztatów budowlanych. Obecnie Zespół Szkół nr 1 w Wieluniu jest wiodącym ośrodkiem edukacji zawodowej w regionie łódzkim. W bieżącym roku szkoła otrzymała po raz kolejny Złotą Tarczę, czyli nagrodę lidera w rankingu najlepszych techników w Polsce i przyznawaną przez edukacyjny portal Perspektywy.

Remont sali lekcyjnej w Zespole Szkół nr 1 w Wieluniu był więc niezbędny, bo potencjał edukacyjny placówki napotkał na problem z akustyką. W sali nie było można zrozumieć brzmienia ludzkiej mowy. Dlatego zadaniem, jakie postawiono przed materiałami RIGIPS oraz ISOVER było rozwiązanie w znaczącym stopniu redukujące czasu pogłosu oraz poprawiające rozumienie brzmienia ludzkiej mowy w pomieszczeniu.

Remont okazał się praktycznym przygotowaniem do zawodu, bo uczniowie o specjalizacji budowlano-geodezyjnej razem z wykładowcami przeprowadzili w ramach zajęć praktycznych niezbędne prace montażowe, które doradztwem wspierali specjaliści RIGIPS.

Remontowane pomieszczenie od lat było wyłączone z użytkowania. Jak słychać na znajdującym się niżej filmie, przebywanie w sali było niezwykle męczące dla słuchu człowieka. Przeprowadzone w pomieszczeniu pomiary udowodniły, że czas pogłosu oraz wskaźnik zrozumienia ludzkiej mowy (STI) mocno odbiegały przed remontem od wymaganych norm dla takich pomieszczeń.

W celu zapewnienia odpowiedniego komfortu akustycznego, Zespół Szkół nr 1 w WIeluniu potrzebował wykonania innowacyjnych prac remontowych. Dlatego zastosowany został system suchej zabudowy z płyt gipsowo-kartonowych RIGITONE 8-15-20 Super, który uzupełniła wełna mineralna ISOVER – Aku-Płyta Akuplat Plus.

Płyty RIGITONE 8-15-20 Super są uznanym i często stosowanym rozwiązaniem dla dźwiękochłonnych, monolitycznych okładzin ściennych i podwieszanych sufitów w obiektach, których pomieszczenia wymagają pełnego komfortu akustycznego. Płyty posiadają okrągłą perforację mieszaną 8 mm, 15 mm oraz 20 mm, która jest rozłożona jednolicie na całej powierzchni produktu. Uzyskany dzięki płytom RIGITONE średni wskaźnik pochłaniania dźwięku to 0,45. Użyte w czasie remontu sali płyty ISOVER z wełny szklanej Aku-Płyta Akuplat Plus uzupełniły rozwiązanie, tworząc wspólnie energooszczędną izolację akustyczną.