Wieluń

Przyrodnicze skarby Wyżyny Wieluńskiej

Dla kogo Wyżyna Wieluńska może się okazać atrakcyjnym kierunkiem wycieczki? Przede wszystkim dla tych turystów, których interesuje geologia oraz przyroda. Wędrówki po trenie Wyżyny Wieluńskiej mogą się dla osób o takich zainteresowaniach okazać wspaniałą przygodą, choć taka wyjątkowa lekcja w terenie każdemu z nas sprawi wiele radości. Na co warto zwrócić uwagę w tej części kraju?

Wyżyna Wieluńska to ciekawa kraina, która stanowi fragment Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Ten obszar to wyjątkowy raj dla miłośników przyrody, geologii oraz pięknych widoków. Wyżyna Wieluńska może się przecież pochwalić piękną doliną Warty. Jej bieg częściowo wyznacza odpływ, którym niegdyś spływały wody z lodowca warciańskiego. Dolina tej rzeki może się również pochwalić wspaniałymi przełomami: Działoszyńskim, Krzeczowskim i Załęczańskim. W czasie wędrówki po Wyżynie Wieluńskiej można tez podziwiać wapienne skały, w których nie brak śladów pochodzących z dawnych mórz jurajskich. Warto wybrać się też na ostańcowe wzgórza, takie jak Góra św. Genowefy czy Draby. I tu czekają nie lada atrakcje, którym każdy geolog powinien się uważniej przyjrzeć. Warto też odwiedzić takie miejsca, jak dawna cegielnia w Krzyworzece oraz nieczynne kamieniołomy w Wieluniu. A dla tych turystów, którzy dodatkowo chcą się nacieszyć pięknem przyrody, idealnym celem wyprawy stać się mogą tereny Załęczańskiego Parku Krajobrazowego. Znany z pięknych widoków, może się pochwalić także ciekawą szatą roślinną oraz zbiorowiskami, które każdego przyrodnika mogą zaskoczyć swą różnorodnością.

Wycieczki po Wyżynie Wieluńskiej to ciekawa oferta dla każdego a nas. Przyrodnicze i geologiczne skarby, z jakimi można się tu spotkać, z pewnością zasługują na uwagę. W tej części kraju każdy turysta może poszerzyć swą wiedzę, a jednocześnie – nacieszyć się wędrówkami w przepięknej scenerii.