Edukacja Kultura

Unikalne rękodzieła stworzone przez osoby niepełnosprawne na wystawie w Muzeum Ziemi Wieluńskiej

Muzeum Ziemi Wieluńskiej staje się teraz miejscem prezentacji III Międzypowiatowej Wystawy Rękodzieła Artystycznego twórców z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Inaugurację wystawy przeprowadziła Barbara Mazur, dyrektorka Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Gromadzicach, wspierana przez Jana Książka – dyrektora muzeum. Wyjątkowość tego momentu podkreślił artystyczny recital młodych muzyków z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia z Wielunia. Patronat nad wydarzeniem objęli burmistrz miasta Wielunia oraz starostowie: wieluński, pajęczański, wieruszowski i sieradzki.

Ekspozycja zgromadziła prace autorstwa wychowanków aż 18 placówek edukacyjnych z czterech powiatów. Wśród autorów znaleźli się zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli – osoby o różnym stopniu niepełnosprawności. Odwiedzający mają szansę zobaczyć szeroki wachlarz prac ręcznie wykonanych w różnych technikach i o różnej tematyce. Wystawa na terenie powiatu wieluńskiego będzie dostępna do 2 stycznia 2024 roku, potem trafi do kolejnych powiatów.

W przyszłości ekspozycję będzie można podziwiać w Regionalnym Centrum Rozwoju Kultury i Turystyki w Działoszynie, Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wieruszowie oraz Muzeum Okręgowym w Sieradzu – informuje nas Kinga Kozarow. To ona, jako nauczycielka ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Gromadzicach, jest pomysłodawczynią wystawy i jednym z głównych organizatorów tego wydarzenia.