Kultura Wieluń

Wyjątkowa wycieczka po kościele w Wieluniu: archeologia na wyciągnięcie ręki

W ostatnią środę, 7 lutego, mieszkańcy naszej okolicy mieli niepowtarzalną okazję odwiedzenia kościoła położonego na ulicy Ewangelickiej w Wieluniu. To właśnie tam trwają obecnie prace archeologiczne. Inicjatywa zwiedzania kościoła pobernardyńskiego i poewangelickiego wyszła od Muzeum Ziemi Wieluńskiej oraz Gminy Wieluń. Zainteresowanie tym wydarzeniem było ogromne, co potwierdzają tłumy zwiedzających – mieszkańców Wielunia i pobliskich miejscowości.

Tego dnia kościół odwiedziły trzy grupy zwiedzających, liczące razem przekraczającą 200 osób liczbę uczestników. Zwiedzanie nie ograniczało się jedynie do samej architektury budynku – Jan Książek, dyrektor wieluńskiego muzeum, oprowadzał zwiedzających, dzieląc się z nimi bogatą historią tego miejsca. Goście mieli również okazję zobaczyć historyczne fotografie oraz zapoznać się z dokonaniami archeologicznymi, które zostali odkryte podczas prowadzonych prac.

Badania archeologiczne są przeprowadzane przez specjalistów z wieluńskiego muzeum pod czujnym okiem kierownika działu archeologicznego MZW – Waldemara Golca. Jak informuje Muzeum Ziemi Wieluńskiej, najważniejsza część prac nadal jest przed nimi. Dotychczasowe badania dotarły do warstwy pochodzącej z XVII wieku, a teraz czas na odkrywanie tajemnic kościoła skrywanych jeszcze głębiej. Poniżej widocznej na powierzchni warstwy z czasów Anny Koniecpolskiej znajdują się krypty grobowe oraz relikty renesansowego i średniowiecznego Wielunia.