Pozostałe

Broń – czy w każdym przypadku trzeba mieć na nią pozwolenie?

Kursy strzeleckie są w stanie dostarczyć dużego poziomu adrenaliny. Nie brakuje osób, które przyznają, że posiadanie przez nich umiejętności strzeleckich wzmacnia w nich pewność siebie. Chcą oni jednak iść o krok dalej inie tylko umieć strzelać. Chcą oni posiadać własną broń. Czy mają oni jednak szansę na zakup broni? Warto sprawdzić, jakie warunki należy spełniać w Polsce, aby móc stać się posiadaczem broni gładkolufowej, myśliwskiej lub kolekcjonerskiej.

Broń, która nie wymaga pozwolenia

W sklepach internetowych i stacjonarnych znaleźć można egzemplarze broni, która nie wymaga specjalnego pozwolenia. Zalicza się do nich:

  • broń palną, która nazywana jest także czarnoprochową – jest to broń, której produkcja odbyła się przed rokiem 1885. Ewentualnie, pod uwagę branie są repliki tamtych broni. Dokładnie zalicza się do nich rewolwer, pistolet, karabin lub strzelbę, które na dodatek muszą być ładowane odprzodowo. Wykorzystywana musi być amunicja rozdzielnego ładowania.
  • broń pneumatyczna – mowa tu o niezwykle popularnych wiatrówkach. Wystarczy dowód osobisty, aby taką broń pneumatyczną, której moc nie przekracza 17J móc kupić. Chodzi bowiem o to, że takie egzemplarze przez polskie prawo wcale nie są uznawane są za broń. Nie ma więc co dziwić się temu, że nikt nie będzie miał problemu z jej nabyciem, o ile ukończył 18 lat.

Czy broń dużo kosztuje?

Na takie pytanie nie da się odpowiedzieć w sposób jednoznaczny. Poniekąd uzależnione jest to od rodzaju produktów, które zostaną wybrane.

Dla przykładu można podać, że 1851 Colt REB Nord Navy De Luxe .44, który został zaprojektowany przez Samuela Colta kosztuje 1650 złotych brutto. Rewolwer czarnoprochowy Uberti Remington 1858 – jeden z najbardziej popularnych egzemplarzy (właściwie to jest to replika) – kosztuje więcej. Jego cena sięga do 2950 złotych brutto. Obydwie te propozycje zalicza się do grona broni czarnoprochowej. Jak więc widać, ceny są różne i na pewno należy wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby. Wcześniej jednak warto znaleźć takie osoby, które będą w stanie nauczyć obchodzenia się z bronią. Każda sztuka broni jest w stanie zrobić krzywdę. W szczególności, jeżeli będzie niewłaściwie użytkowana. To dlatego warto zapisać się na kurs, aby nabyć odpowiednich umiejętności i być pewnym, że użytkuje się ją zgodnie z jej przeznaczeniem.

Potem będzie można pomyśleć o zakupie własnej broni. Będzie to możliwe dzięki sklepowi internetowemu, np. https://bron-sklep.pl/. Oferta obejmuje naprawdę szeroki asortyment. Można znaleźć w nim m.in. broń długą i krótką.