Parki Narodowe

Narwiański Park Narodowy

Na odcinku 46 kilometrów pomiędzy miejscowościami Suraż i Rzędziany, płynie rzeka Narew w osobliwym systemie meandrów, kanałów i opuszczonych odnóg. Zalewowy labirynt o wyjątkowych warunkach środowiskowych niespotykanych w Polsce, zdominowany przez trzcinę, szuwary i turzyce.

Możliwość zwiedzania plątaniny odnóg rzek i kanałów kajakiem jest niewątpliwie najlepszą opcją poznania parku. W samym centrum parku, w Kurowie, można wypożyczyć łódki, aby przepłynąć każdą z oznakowanych tras. Do 45 kilometrów trasy między południem a północą, z różnymi miejscami do biwakowania i wyspami rzecznymi, na których można spędzić noc. Miejscowość Suraż, na południowym krańcu parku, jest dobrym miejscem do wypożyczenia kajaka i przepłynięcia części lub całego koryta rzeki.

Ścieżki edukacyjne po drewnianych kładkach i wieże widokowe to kolejny sposób na podziwianie przyrody. Można również wybrać się na wycieczkę rowerową wzdłuż pierścienia parku narodowego, który otacza teren na długości 90 kilometrów.

Przyrodnicze skarby Wyżyny Wieluńskiej

Łosie, dziki i bobry to zwierzęta często spotykane na terenach podmokłych, nękane przez polowania na terenie parku. Jednak ten ekosystem należy do bezkręgowców, z ponad 600 gatunkami, w tym 50 rodzajami ważek, które roją się wokół tego obszaru.

Dla miłośników ptaków enklawa ta mogłaby być idealna do obserwacji ptaków, odnotowano tu 200 gatunków, ale grubość bagien i brak punktów obserwacyjnych utrudniają możliwości. Wiosenne powodzie stwarzają doskonałe warunki do zakładania gniazd i odpoczynku dla wielu ptaków wędrownych, takich jak gęsi białoczelne, gołębie, szczygły, perkozy dwuczube i błotniaki stawowe – wybrane jako godło parku narodowego.

Dodaj komentarz