Pozostałe

Jak pomóc dziecku lepiej spać?

Sen w przypadku dzieci jest szczególnie ważny, bo wpływa na procesy uczenia się oraz na ogólny rozwój dziecka. Jeśli jak każdy rodzic, chcesz dla swojego dziecka jak najlepiej, to pomóż mu wdrożyć zmiany, które zapewnią zdrowy i wartościowy sen.

Jak sen wpływa na zdolności do nauki?

W trakcie snu w ciele i w mózgu dziecka zachodzi wiele istotnych procesów, które są niezbędne dla prawidłowego rozwoju. W nocy zmienia się aktywność fal mózgowych, które przechodzą od szybkich ruchów gałek ocznych charakterystycznych dla czuwania do coraz wolniejszych fal aż do momentu wystąpienia snu głębokiego. To właśnie ta specyficzna budowa mózgu i jego zachowanie w trakcie snu sprawia, że przyswajamy i zapamiętujemy informacje. W trakcie dnia mózg przyswaja bodźce, jednak jest zbyt zajęty dbaniem o podstawowe czynności podtrzymujące życie, aby móc zdecydować, które bodźce i informacje przyswoić, a które lepiej zapomnieć. Informacje dotyczące bieżących wydarzeń czy przyswojonej wiedzy są gromadzone w części mózgu o nazwie hipokamp.

Ucz się przez sen

W trakcie dnia hipokamp jest nieustannie bombardowany nowymi informacjami i dopiero w trakcie snu jest czas na to, aby dokonać selekcji i zdecydować, które dane przesłać do kory mózgowej, która jest odpowiedzialna za pamięć długotrwałą. To właśnie wtedy zapisują się powstałe podczas czuwania nowe połączenia między neuronami i utrwalają ślady pamięciowe. To dlatego po intensywnej nauce niezbędny jest dobry odpoczynek i zdrowy sen, inaczej efektywność nauki będzie niewielka. Warto już od najmłodszych lat uczyć dzieci dobrych nawyków ze snem, takich jak regularna pora wstawania i chodzenia spać. Dobrze przespana noc jest też absolutnie niezbędna już na etapie nauki i przyswajania wiedzy. Osoby, które śpią niewystarczającą ilość godzin w ciągu nocy lub ich sen jest niskiej jakości, mają spore problemy z koncentracją i ich zdolność do nauki jest obniżona. Poza regularnym kładzeniem się spać i odpowiednią długością snu dziecka warto nadmienić, że komfort snu jest równie istotny. Dorośli zwracają uwagę na to na czym śpią, czy materac jest odpowiednio do nich dobrany. Niestety nie jest powszechne dobieranie dziecku odpowiedniego materaca, a jest to równie ważne co w przypadku dorosłych. Materac dla dziecka powinien mieć odpowiednią twardość, wysokość i być wykonany z materiałów dostosowanych do ich potrzeb.

Kreatywne zdolności zależą od snu

Dla prawidłowego rozwoju dziecka niezbędne jest dbanie o zdolności kreatywne, które również są bezpośrednio związane z jakością snu u dzieci. Jakość snu można poprawić poprzez włączenie ruchu czy sportu u dziecka. Dzieci zwykle nie mają problemów ze spaniem, jednak warto pamiętać, że do ok. 13 roku życia dziecko powinno spać między 9-11 godzin. Sen pozwala na umacnianie się nowych połączeń między neuronami. Poza tym podczas snu mózg porządkuje różne informacje i dane, niekiedy zestawiając je z innymi. To pozwala spojrzeć na dany problem pod innym kątem i stąd często mówi się, że aby znaleźć rozwiązanie jakiegoś dylematu, niekiedy trzeba się z tym przespać. Możesz głowić się nad jakimś zagadnieniem przez całą noc i możliwe, że nic nie wymyślisz, a do tego osłabisz swoje zdolności intelektualne poprzez niezapewnienie organizmowi dostatecznie dużej ilości snu. Zdecydowanie lepiej zrobisz, jeśli „odłożysz” dany problem na później i dasz sobie trochę czasu. Rano może okazać się, że rozwiązanie przyjdzie do ciebie we śnie. Jest to związane bezpośrednio z fazą REM snu, która dominuje zwłaszcza nad ranem. Naukowcy dowiedli, że w trakcie ostatnich 2 godzin snu przed przebudzeniem silne są również fale NREM odpowiadające z kolei za prawidłowe zapamiętywanie nowych umiejętności motorycznych. Jest to szczególnie istotne w przypadku dzieci, które np. mierzą się z nauką jazdy na rowerze czy grze na jakimś instrumencie muzycznym. Obserwuj swoje dziecko, zwróć na przykład uwagę, czy często zdarza mu się zapadać w drzemkę w trakcie dnia. Sporadyczne i krótkie drzemki to nie powód do zmartwień, jednak jeśli dziecko regularnie zasypia w trakcie dnia, to może znaczyć, że albo za mało śpi, albo wydatek energetyczny jest zbyt wysoki.